tr en de fr gr bg

KIRKPINAR OIL WRESTLING FESTIVAL

Institutional web site
Home Page Contact
Save
Bülten almak için eposta adresinizi sistemimize kaydebilirsiniz.
« Back to list

Beyazıd SANSI

Musicien 2015
D : 01/02/1945 ~ Ö :
En

Beyazıd SANSI

Edirne Karaağaç merkez mahallesi’nde 01.02.1945 tarihinde doğdu. İlkokulu Karaağaç Mustafa Necati Okulu’nda, ortaokulu Edirne Lisesi Ortaokulu’nda, liseyi’de parasız yatılı Rize İlköğretmen Okulu’nda okudu. 1964 yılında buradan mezun oldu. İlk öğretmenlik görevini Konya Cihanbeyli Kazası’nda yaptı. Daha sonra’da dönemler içerisinde Mardin’in Ömerli İlçesi Köyleri ile Edirne Köyleri ve merkezinde yürüttü. Beyazıd Sansı otuz yıl yürüttüğü öğretmenlik mesleğinin ilk 16 yılında sınıf öğretmenliği, geri kalan 14 yılında da orta ve lise dengi okullarda müzik öğretmenliği olarak yaptı.

            1982 yılında İstanbul Belediyesi Konservatuarı’nı dışarıdan sınavla bitirdi. 1985 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Eğitim Ön Lisans bölümünü diplomasına sahip oldu. 1993 yılında 30 yıl çalıştıktan sonra emekli oldu.

            Beyazıd Sansı, Karaağaç Mahallesi’nde davulcu-zurnacı ve sanatkarlar ile bir mahallede yaşadı. Onların müzik tutkusundan ve Kırkpınar’da çaldıkları ezgilerden çok etkilendi. Onlar ile birlikte 1956 yılında Tarihi Kırkpınar Er Meydanı’na ayak bastı. Burada gördüğü güreşler, ezgiler ve yaşatılan gelenek ve görenekler kendisini çok etkiledi. 1995’li yıllarda kasaba festivallerinde tanınmış besteciler tarafından özgün şarkılar, marşlar yapılıyordu. 654 yıllık geçmişe sahip muhteşem Kırkpınar’ın neden bir marşı olmadığını düşünmeye başlayan Sansı, bu düşünce doğrultusunda önce 8 kıtalık “Kırkpınar Marşı” şiirini yazdı. Daha sonra da, bestesini yaptı.

2000 yılında TRT denetiminden geçerek müzik yayınları repertuarına alındı “Kırkpınar Marşı”, 10 yıllık bir uğraşıdan sonra Edirne Belediye Meclisi’nin 02 Haziran 2004 tarihli olağan toplantısı’nda Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin resmi marşı olarak kabul edildi. 2011 yılında T.C. Kültür Bakanlığı’nın Türkçe ve İngilizce yayınladığı ‘’Pehlivan’’ adlı temel kitabında da, resmi marş olarak yer aldı.

            1990 yılından itibaren Edirne yerel medyasında muhabir ve köşe yazarlığı yapan Sansı, halen Edirne Haber Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmaktadır.

            Müzik ve beste çalışmalarını sürdüren Beyazıd Sansı’nın; Edirne’nin belli başlı kurum ve kuruluşları ile ilgili besteleri de bulunmaktadır. Bunlar; 1-Kırkpınar Marşı, 2-Edirne Türküsü, 3- Edirne Belediyesi, 4-Selimiye Camii, 5-Vakıflar Marşı, 6-Edirne Spor Marşı, 7-ETSO Marşı, 8-Olin Marşı, 9-Tava Ciğer Marşı’dır.

            Evli olup iki çocuk babasıdır.

 

T.C. EDİRNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI - Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali Bilgi ve Dokümantasyon Mrk.
Babademirtaş Mh. Hastane 1 Sok. No:11 22100-EDİRNE +90 284 2134100 info@edirnekirkpinar.com © 2015 All rights reserved. Not allowed to be copied content.
1.089 sn.